Zadbaj o swoje urządzenie mobilne. Stosuj kilka zasad a będą służył długo i bezawaryjnie.

Urządzenia mobilne są z nami od ponad dekady, ewoluują i zyskują coraz większe możliwości a jednocześnie są coraz bardziej kompaktowe. Musisz o nie dbać aby działały niezawodnie przez lata.

Zacznijmy od głównych zasad eksploatacji codziennej. Zapamiętaj je a znacznie wydłużysz ich żywotność oraz baterii.

W dzisiejszych urządzeniach stosuje się baterie litowo–jonowe lub litowo-polimerowe. Podstawową ich cechą jest stosunek energii do masy, mimo że jest ona bardzo wysoka to często musimy je ładować. Robimy to codziennie a czasami nawet częściej. Aby wydłużyć życie naszego ogniwa nie dopuszczajmy do całkowitego ich rozładowania. Warto o tym pamiętać i lepiej je doładować przez kilka minut niż pozwolić na rozładowanie.

Jeżeli wasza bateria zostanie uszkodzona bądź nie będzie już spełniała swojej funkcji nie kupujcie zmieników. Kupujcie tylko oryginalne części, bądź korzystajcie z autoryzowanych serwisów. Ostatnie problemy Samsunga z bateriami w Note 7 pokazują jak ciężko jest zaprojektować bezpieczne rozwiązanie. Giganci przeprowadzają dziesiątki testów a jak wiemy nie udało się uniknąć problemów. Zamienniki są o wiele gorzej wykonane oraz ich własności znacznie odbiegają od deklarowanych co nie pozostaje bez znaczenia dla naszego bezpieczeństwa oraz może powodować uszkodzenia urządzenia.

Warto również używać oryginalnych ładowarek które zapewniają bardzo szybkie ładowanie w bezpiecznych warunkach. Unikajcie ładowania telefonów dłużej niż jest to potrzebne np. przez noc. Doprowadzacie w ten sposób do przegrzewania się baterii co również wpływa na ich kondycje.

Zabezpieczcie folią lub szkłem hartowanym ekrany. Uszkodzenia tego typu to znaczna część wszystkich usterek. Szkło stosowanie w naszych urządzeniach jest bardzo wytrzymałe na zarysowania oraz odpryski niestety nie na pękanie. Producenci coraz lepiej sobie z tym radzą ale jeszcze długa droga przed nimi. Koszt takiego zabezpieczania to koło 30 zł, nie warto oszczędzać. W większości przypadkach uszkodzenie ekranu kończy się wymianą całego urządzenia.

Nie wystarczy zadbać mechanicznie o telefon czy tablet. Programowanie i funkcje są również ważne.

Główną bolączką dzisiejszej elektroniki jest stosunkowo krótki czas pracy na jednym ładowaniu. Aby go wydłużyć wyłączajcie niepotrzebne funkcje np. gdy jesteśmy poza domem i korzystamy z Internetu z sieci telefonii komórkowej wyłączajcie Wi-Fi. Urządzenie będzie sprawdzało czy może się połączyć z preferowaną siecią co dodatkowo rozładowuje akumulator. Analogicznie postępujcie z Bluetoothem, WiFi Direct, GPS, NFC i innymi, których w danym momencie nie wykorzystujecie.

Częstą bolączką naszych smartphonów po dłuższym okresie użytkowania jest brak płynności w działaniu. Chyba każdego po pewnym czasie zaczyna to irytować i rozpoczynamy rozglądać się za nowym urządzeniem. Aby taka sytuacja nie występowała należy co jakiś czas przeinstalować oprogramowanie. Czynność ta jest banalnie prosta wystarczy podłączyć telefon do komputera, postępować zgodnie z aplikacją ściągniętą ze strony producenta. Pamiętajcie o wykonaniu kopi zapasowej aby nie stracić danych. Ja taki proces przeprowadzam co około 6 miesięcy.

Aplikacje należy zamykać czy zostawić działające w tle?? Dość częsty wątek na forach. Prawda jest taka, że nie da się tego jednoznacznie stwierdzić. Większość dobrze napisanych programów możecie bez obaw zostawić działających. Ich wyłączenie oraz ponowne uruchomienie zużyje więcej zasobów i energii niż ciągła praca. Od czasu do czasu możecie sprawdzić w ustawieniach baterii czy nie pojawia się aplikacja z której rzadko korzystacie a posiada znaczny udział w rozładowaniu akumulatora. W takim przypadku należy pamiętać aby ją wyłączać, ja zazwyczaj taka aplikację usuwam. Zazwyczaj nie pamiętam o tym więc wolę ją zastąpić lepiej zoptymalizowaną apką.

Przede wszystkim nasze smartphony należy zabezpieczyć przed osobami trzecimi za pomocą hasła, linii papilarnych bądź innego typu blokadą. Większość z nas korzysta z bankowości elektronicznej, poczty e-mail, kont społecznościowych i wielu innych usług do których nie chcemy aby ktoś inny miał dostęp. Wystarczy zgubić niezabezpieczone urządzenie i tracimy wiele na prywatności a być może nawet finansowo.

Zapraszam do dyskusji, postaram się odpowiedzieć na wasze pytania. Jeżeli okaże się że ominąłem wiele dla Was ważnych kwestii napisze kolejny wpis z tej serii.