Szkolenia, szkolenia i jeszcze raz szkolenia.

Szkolenia IT w Każdej firmie

Jednym z najczęściej zaniedbywanym aspektem w wielu firmach są szkolenia pracowników w dziedzinie IT. Rzadko zdarza się aby ktoś oszczędzał na innego rodzaju kursach. Według mnie jest to zupełnie niezrozumiałe ponieważ powinniśmy znać programy w których pracujemy nie gorzej niż np. aktualne prawo księgowe.

Smutna rzeczywistość

Bardzo często spotykam się z brakiem szkoleń IT w firmach. Większość pracodawców wychodzi z założenia, że każdy z Nas potrafi obsługiwać się komputerem lepiej bądź gorzej, ale potrafi. Nie biorą jednak pod uwagę braku znajomości oprogramowania wykorzystywanego w ich przedsiębiorstwach. Bardzo szkodliwe oraz widoczne jest to przy zatrudnianiu nowych pracowników, zazwyczaj uczą się Oni od swoich bardziej doświadczonych kolegów. Większość przedsiębiorców widzi korzyści ze szkoleń marketingowych bądź księgowych, natomiast IT traktują jako niepotrzebny koszt.

Zagrożenia

Pracownicy którzy nie przeszli szkoleń IT popełniają dużą ilość błędów które spadają na administratorów bądź innych bardziej doświadczonych pracowników. Często zdarzają się sytuacje w których aby naprawić z pozoru błahy problem ktoś musi poświęcić kilka godzin, które mógłby przeznaczyć na zarabianie pieniędzy.

Brak szkoleń nowo zatrudnionej osoby prowadzi do dezorganizacji całego działu bądź znacznie obciąża pracę najbliższych współpracowników. Musimy mieć świadomość, iż każdy z Nas ma różnego rodzaju predyspozycje. Może się okazać, że ktoś ma problem ze zrozumieniem działania naszego oprogramowania i przez dłuższy czas będzie męczył pytaniami innych. Co może prowadzić do nieporozumień i napiętej atmosfery.

Zaniedbując szkolenia IT mała grupa osób w naszym przedsiębiorstwie jest świadomymi użytkownikami. Skąd pracownicy mają mieć znać procesy występujące w oprogramowaniu jak nikt im tego nie uświadamia? Niejednokrotnie spotykałem się z sytuacjami jak pracownik wprowadzał do systemu dokumenty nieświadomy dalszych kroków. Dużej części managerów wydaje się że personelowi należy przedstawiać minimum wiedzy co jest bzdurą. Każdy powinien mieć świadomość co jego czyny mogą spowodować.

Źle wyszkolony bądź wcale personel jest o wiele mniej efektywny. Zamiast wykonywać pracę, która należy do jego obowiązków szuka odpowiednich zakładek w oprogramowaniu bądź wielokrotnie popełnia te same błędy, które skutkują niepotrzebnymi poprawkami i korektami. Tacy pracownicy źle się czują na swoim miejscu pracy co jeszcze bardziej zmniejsza ich zaangażowanie oraz wydajność.

Rozwiązanie

Każdy pracodawca powinien szkolić swoich pracowników. Nie jest to duży koszt. Dobrze wyszkolona osoba jest o wiele więcej warta dla naszych firm. Szkolenia IT dla personelu powinny odbywać się przy zatrudnieniu oraz dwukrotnie w ciągu 12 miesięcy, bądź w trakcie wdrażania nowego oprogramowania czy znacznych zmian w jego działaniu.