Social media. Plusy i minusy płynące z nowoczesnych środków komunikacji.

Facebook, Twitter

Natknąłem się ostatnio na raport „Digital in 2017 Global Overview” przygotowany przez „We Are Social Hootsuite” informujący iż 37% populacji ludzkiej posiada konta w Social media. Wynika z tego, że 2,789 miliarda ludzi posiada aktywne konta. Nie da się ukryć popularności mediów społecznościowych w dzisiejszym świecie.

Przeciętny użytkownik poświęca 2h 19 min na social media, natomiast przeciętnemu Polakowi wystarcza 1h i 45min. Najpopularniejszy jest oczywiście Facebook i jak dotąd nie widać dla niego konkurencji. Zastanawialiście się kiedyś nad plusami i minusami platform społecznościowych?

Plusy

Głównym i niezaprzeczalnym plusem social media jest kontakt z rodziną i przyjaciółmi. Nigdy wcześniej nie było to takie proste. W kilka chwil możemy podzielić się z Nimi zdjęciami, filmami…

A wszystko to jest „całkowicie darmowe”. Można powiedzieć, że serwisy społecznościowe zacierają granice, które Nas dzielą.

Przekazujemy dzięki nim relacje na żywo z ciekawych wydarzeń na świecie. Wystarczy chwila aby dowiedział się o nich cały świat. Szczególnie dobrze nadaje się do tego Twitter oraz YouTube przez, który możemy nadawać video relacje na żywo.

Dzięki mediom społecznościowym możemy podzielić się naszym zdaniem z resztą świata. Każda zainteresowana osoba może Nas wysłuchać. Nasze opinie bardzo często liczą się dla innych oraz nie podlegają cenzurze. Nigdy wcześniej wyrżnie się nie było tak proste.

Marketing w sieci również jest o wiele łatwiejszy i bardziej skuteczny. Każdy reklamodawca może trafić w odpowiednią grupę docelową poprzez nasze profile i informacje tam zamieszczone. Korzyść jest obopólna, my otrzymujemy spersonalizowane informację a reklamodawca minimalizuje koszty wraz z maksymalizacją skuteczności.

Minusy

Bardzo dużo informacji które umieszczamy na naszych profilach może posłużyć inny osobą nie koniecznie do takich celów jak byśmy tego chcieli. Ostatnimi czasy bardzo popularne stało się sprawdzanie kandydatów do zatrudnienia. Żaden pracodawca nie będzie chciał zatrudnić osoby która 5 dni w tygodniu imprezuje, bądź obraźliwie wypowiada się na temat poprzedniego pracodawcy.

Od jakiegoś czasu również banki zaczęły stosować tą metodę przy udzielaniu kredytów. Raczej mało interesuje dla instytucji finansowej jest nasz życie ale już to czy nie chcemy zataić przed nimi naszej trójki dzieci, bądź informacji o Naszym partnerze to już inna historia.

Dzięki social mediom kradzież tożsamości jest o wiele łatwiejsza niż dotąd. Duża grupa ludzi nie panuje nad informacjami upublicznianymi. Dzięki takim stroną jak http://stalkscan.com/ prześwietlenie Nas stało się bardzo proste. Sami sprawdźcie jakie informacje podaliście do publicznej wiadomości. Wielu z Was może to zaskoczyć.

Podsumowanie

Jak widzicie plusy mediów społecznościowych bardzo szybko mogą zmienić się w zagrożenia. Bardzo często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Każdy Nasz ruch w sieci jest ważny a „Google nie zapomina”.

Dlatego namawiam Was do ostrożności. Przed publikacją nowego posta czy opinii zastanówcie się czy ta informacja nie wyrządzi więcej kłopotów niż przyniesie dobrego.

Moim zdaniem jeżeli z rozsądkiem używacie platform społecznościowych przynoszą bardzo dużo korzyści. Wystarczy panować nad tym co się publikuje i nic poważnego Wam nie grozi. A jakie Wy macie zdanie?