Optymalizacja procesów w przedsiębiorstwie

Optymalizacja kluczem do sukcesu.

Bardzo dużo ostatnio mówi się o optymalizacji. Ale co to w ogóle jest? Optymalizacja jest to określenie, znalezienie najlepszego rozwiązania w danej strefie. Dla przedsiębiorców najważniejszym wskaźnikiem jest rentowność firmy.

Optymalizacja kluczem do sukcesu.

Najlepiej rozwijające się firmy są dobrze zoptymalizowane. Właściciele dbają aby procesy w ich firmach były maksymalnie uproszczone oraz zautomatyzowane. Pozwala to na zwiększanie zysków co bezpośrednio przekłada się na płynność finansową. Dobrze zoptymalizowana firma jest o wiele lepszym pracodawcą niż sztucznie nadmuchane molochy. Firma, która ma zoptymalizowane do granic możliwości procesy jest o wiele bardziej odporna na zawirowania na rynku, niskie koszty funkcjonowania pozwalają dłużej przetrwać w razie problemów w gospodarce, rzadziej zwalniają pracowników bo są po prostu potrzebni. Ponadto oferują o wiele większe wynagrodzenia ponieważ dużo mniej kosztuje danie podwyżki 30 pracownikom niż 200. O plusach optymalizacji można pisać bez końca.

Aby dobrze zoptymalizować firmę można do tego celu wykorzystać automatyzację procesów. Jest to dość kosztowny proces oraz rozciągnięty w czasie, a efekty mogą przejść nasze pierwotne założenia. Bardzo spektakularne wyniki przynosi w produkcji ale również inne branże z powodzeniem wdrażają bardzo duże projekty automatyzacji z sukcesami.

Przemyślana Optymalizacja

Tak jak w każdej dziedzinie i tu musimy być ostrożni. Optymalizacja nie polega jedynie na cieniu kosztów. Jej głównym celem jest zwiększenie rentowności. Najlepszą optymalizacją jest maksymalizacja możliwości naszego przedsiębiorstwa w produkcji bądź świadczeniu usług oraz zwiększania rynku zbytu. Bardzo często spotykam się z błędnym podejściem. Zwolnijmy połowę pracowników, w ten sposób zmniejszymy koszty co bezpośrednio zwiększy zyski. A to nie jest prawdą i wielu przypadkach może być gwoździem do trumny.

Dobrze przygotowana optymalizacja musi być przemyślana oraz bardzo dobrze zaplanowana w czasie. Nie możemy tego zrobić z dnia na dzień. W pierwszej kolejności musicie sprawdzić co jest przyczyną niskich wyników finansowych. W wielu przypadkach okazuje się, że wcale nie jest to zbyt duża ilość zatrudnionych osób. Może się okazać, że pracownicy pracują na przestarzałych maszynach co minimalizuje ich wydajność. Może się okazać, że w tym przypadku wystarczy zakupić/lizingować nowoczesny park maszyn co przełoży się na dwukrotne zwiększoną sprzedaż. Często też mamy problemy z wyjściem z naszego kraju z naszym produktem bądź usługą. Nie bójmy się rynku europejskiego bądź światowego. Zwiększenie sprzedaży zawsze jest pożądane.

Drugą bardzo częstą przyczyną jest nieodpowiednie oprogramowanie do zarządzania naszą firmą. Dziś na rynku jest tyle rodzajów oprogramowania, że na pewno znajdziecie szyte na miarę. Jakiś czas temu spotkałem się z przedsiębiorstwem w którym zoptymalizowano produkcję poprzez implementację odpowiedniego systemu co pozwoliło zwiększyć wydajność o ponad 20%. A wszystko to przez minimalizację przestojów potrzebnych na przezbrojenie maszyn oraz lepszą realizację zamówień.

Teraz jednak musimy wrócić do zatrudnienia ponieważ to jest trzecia najczęstsza przyczyna słabo rozwijających się firm. Musimy pamiętać, że niestety pracownik jest największym kosztem dla pracodawcy. Jeżeli rozwiążemy powyższe problemy oraz nie zwiększymy rynku zbytu na nasze usługi/produkty może się okazać, że nie będziemy potrzebowali tylu pracowników.

Bezpośrednie korzyści z optymalizacji

Jak wynika z powyższych informacji największymi korzyściami z optymalizacji jest zwiększenie rentowności firmy oraz uodpornienie jej na wahanie gospodarki oraz decyzje polityczne. Zwiększenie marży na naszych usługach/produktach poprzez minimalizowanie kosztów. Również zwiększenie rynku zbytu przekłada się bezpośrednio na wzrost obrotów. Czym lepiej prosperuje nasza firma tym większe możemy zaoferować niewygodzenie co bezpośrednio przełoży się na jakość i zadowolenie pracownika. Nie ma nic bardziej motywującego jak pieniądz. Musimy o tym pamiętać, że dobrze wynagradzany pracownik lepiej żyje, jego potrzeby są zaspokojone co nie zostaje bez znaczenia dla naszego przedsiębiorstwa. Dzięki tym wszystkim czynnikom łatwiej nam szybko reagować na zmiany, które wokół Nas następują.