Moc technologii na globalnym rynku

Smartphone, google

Żyjemy w świecie technologii. Świadczy o tym przede wszystkim wartość gigantów technologicznych. W czołówce najdroższych firm znajdują się przede wszystkim spółki produkujące urządzenia, oprogramowanie oraz świadczące usługi telekomunikacyjne.

Świat

W rankingu firmy doradczej Brand Finance sześć miejsc z pierwszej dziesiątki zajmują spółki technologiczne. Na pierwsze miejsce wrócił Google z oszałamiającą wartością wycenianą na 109,5 mld dolarów. Na drugie miejsce spadło Apple z szacowaną wartością 107,1 mld dol. ze spadkiem prawie 30% w porównaniu z 2016 r. Kolejni giganci technologiczni zajmują następujące miejsca:

4. AT&T – 87 mld. dol.

5. Microsoft – 76,3 mld. dol.

6. Samsung – 66,2 mld. dol.

7. Verizon – 65,9 mld. dol.

Łączna wartość największych spółek łącznie wynosi 512 mld. Dolarów. Jest to zatrważająca wartość. Dla porównania najdroższy bank świata ICBC wart jest „jedyne” 47,8 mld.

Polska

Polskie firmy technologiczne na tle światowych wyglądają bardzo słabo. W pierwszej dziesiątce znajduje się tylko jedno przedsiębiorstwo które możemy zaliczyć do usług telekomunikacyjnych. Wartość Cyfrowego Polsatu szacowana jest na około 1 mld dolarów. Daje to czwarte miejsce. W Polsce największą wartość mają firmy z przesyłu spożywczego oraz paliwowego.

Również w Polsce najszybciej rozwija się technologiczna gałąź gospodarki. Warto również zauważyć, że nasze spółki rosną najszybciej w regionie. Cała polska żyje sukcesem studia CD Projekt Red, która wyprodukowała „Wiedźmina”. Branża gier ma się u Nas bardzo dobrze. Warto również pamiętać o spółka „programistycznych „ Asseco Poland SA oraz Comarch SA. Nie brakuje innowacyjnych start upów oraz nowych pomysłów.

Podsumowanie

W dzisiejszym świecie nie umiemy obyć się bez technologii. Ewolucja która nastąpiła przez ostatnie kilka lat wwindowała ich wartość. Patrząc na szybkość postępu ich wartość z biegiem lat nadal będzie rosła, zostawiając inne gałęzie gospodarki za sobą. Mimo, że Polskie firmy bardzo dużo tracą do światowych liderów na tle regionu się wyróżniają i odnoszą duże sukcesy. Trzymajmy kciuki i obserwujmy jak przejmują prowadzenie w rankingu najdroższych przedsiębiorstw w Polsce.