Jaki smartphone kupić? Czy aby koniecznie musi to być urządzenie z górnej półki aby dobrze służył?

.

Na rynku znajduje się bardzo wiele urządzeń. Najtańsze słuchawki możemy kupić już za 300 zł natomiast najdroższe tak naprawdę nie mają górnej granicy cenowej. Dodatkowo oglądając TV mamy wrażenie że tylko tak zwane flagowe modele warto kupić. W każdej przerwie reklamowej zobaczymy chociażby jeden spot.

Dlatego nasuwa się pytanie czy tylko Smartphone topowej serii warto wybierać? Moim zdaniem nie!!!

Aby dobrze wybrać z całej gamy rozwiązań musimy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

1. Do czego tak naprawdę będę go używał?

2. Jaki posiadam budżet?

3. Jak długo zamierzam z niego korzystać?

Pytając moich znajomych dlaczego postanowili kupić topową serie Samsunga, Sony, Aple czy Huawei słyszę zazwyczaj „ Bo tak”, „ Podobał mi się” „ A dlaczego nie?”. Dość słabe argumenty na wydanie około 3 tys. złotych.

Na czym polega zatem różnica pomiędzy najdroższymi urządzeniami a produktami ze średniej półki? Na dzień pisania tego artykułu różnią się one wyłącznie mocą obliczeniową i pamięcią a samo ich wykonanie jest bardzo zbliżone. Sami producenci zaczynaj dbać nawet o to aby tak zwane średniaki przypominały wyglądam topowe ich rozwiązania. Jeżeli natomiast chodzi o moc obliczeniową oraz pamięć RAM która przekłada się na płynne działanie systemu zainstalowanego na telefonie nie ustępuje wyższej klasie urządzeń, są one wystarczające aby ją uzyskać. Większość osób przechowuje na swoich urządzeniach bardzo dużo multimedii, które zajmują sporą ilość pamięci, 90% urządzeń ze średniej półki pozwoli nam ją rozbudować za pomocą karty SD nawet o kolejne 128GB natomiast coraz mniejsze grono flagowych rozwiązań nie ma taka możliwości, pozostaje Wam wtedy wykupienie dodatkowej pamięci w chmurze.

Przeciętna osoba wykorzystuje swój telefon do prowadzenia rozmów, wysyłania wiadomości, przeglądania internetu, komunikatorów, poczty elektronicznej, aplikacji mobilnych np. z kuponami rabatowymi oraz robienia zdjęć. Zamierza korzystać z niego przez okres trwania umowy do 24 miesięcy, przy przedłużeniu kontraktu z operatorem wybiera nowy model. Zapewniam telefon ze średniej półki wystarczy. Nie ma żadnego uzasadnienia do nadwyrężania budżetu tylko po to aby mieć S7 czy iP7.

Kiedy w takim razie warto rozpatrzyć zakup flagowca? Tak naprawdę wtedy kiedy wasze potrzeby przekraczają potrzeby przeciętnego użytkownika. Zależy Ci na bardzo wysokiej jakości zdjęć, używasz CRM, bardzo długa praca na jednym ładowaniu, wykorzystanie protokołów VPN, RDP itd. Bardzo dobrym pomysłem jest zakup takiego telefonu do celów biznesowych bądź kiedy pasjonujesz się technologią i chcesz cieszyć się np. światem VR.

Na dwóch przykładach rozpatrzymy jak może wyglądać analiza zakupu nowego urządzania.

Agnieszka szuka nowego telefonu, zadała sobie powyższe pytania, odpowiedziała na nie następująco:

1. Wysyłanie SMS/MMS/e-mail, rozmowy na messenger, przeglądanie treści www, oglądanie multimediów, płatności zbliżeniowe.

2. Nie chciała by wydać więcej niż 1800 zł

3. Do 24 miesięcy wymieni go na nowy przy przedłużeniu rozmowy z operatorem.

W takim przypadku zalecam wybór telefonu ze średniej półki np. Samsunga serii „A” bądź Sony T3, M5. Jak dobrze poszukacie znajdziecie o wiele więcej takich urządzeń na rynku. Dodatkowo urządzenie z tej półki w abonamencie powinny plasować się w okolicy 1000 – 1200 zł.

Adam natomiast pracuję jako Administrator IT w dużej korporacji. On będzie się kierował następującymi kryteriami:

1. Śledzenie poprawności działania infrastruktury IT, obsługa kilku skrzynek mailowych, płynne działanie VPN, RDP oraz SSH, długi czas działania na baterii przy dużym obciążeniu mocy obliczeniowej urządzenia.

3. Adam otrzyma urządzenie od pracodawcy.

4. Przez okres jego pracy bądź do czasu aż urządzenie nie będzie spełniało jego wymogów.

W powyższym przypadku powinien zdecydować się na flagowe rozwiązanie takie jak Samsung Galaxy S7 ,iPhone 7 czy Huawey P9. Nie tylko dlatego, że nie poniesie kosztów związanych z jego zakupem, lecz dlatego że urządzenia ze średniej półki nie będą posiadały odpowiedniej mocy obliczeniowej do Jego potrzeb.

Zalecam również rozpatrzenie zakupu flagowego rozwiązania jeżeli prowadzicie np. blog i wykorzystujecie go do fotografowania a następnie umieszczacie zrobione zdjęcia na swoich stronach, funpage itp. Warto również pomyśleć o takim urządzeniu kiedy zamierzacie korzystać z niego przez dłuższy czas np. 4 lat. Zdecydowanie lepiej sobie z tym poradzi niż średniak a ponadto mamy dużą dozę pewności iż po tym czasie nadal będzie działał płynnie.

Odradzam za to zakup najtańszych rozwiązań na rynku. Są one bardzo źle wykonane z najtańszych materiałów co powoduje że już po kilku miesiącach urządzenia wyglądają tragicznie. Nie chodzi mi tutaj o obudowę lecz wyświetlacze, nawet jak zabezpieczymy je przed zarysowaniami np. szkłem hartowanym to potrafią pękać przy niewielkiej sile uderzenia. Największą ich bolączką jest źle działające oprogramowanie. Urządzenia te mają skłonności do zawieszania się, resetowania, nie zapisywania danych czy „wyrzucaniu” błędów podczas uruchamiania aplikacji. Niestety ponadto praktycznie żaden producent nie aktualizuje ich oprogramowania do nowszych wersji, zaprzestają na łataniu dziur w ich systemach.

Oczywiście każdy z Was musi indywidualnie podjąć decyzję jakiego urządzenia potrzebuję. Mam nadzieję że mój wpis pomógł wam zrozumieć że tańsze nie znaczy gorsze, lecz w przypadku Smartphone bardziej dopasowane do własnych potrzeb. Jestem ciekaw waszych opinii o danej kategorii urządzeń. Mam nadzieję że się ze mną zgodzicie. Jeżeli macie jednak inne doświadczenia podzielcie się nimi w komentarzach.