Jak dobrać telewizor do swoich potrzeb oraz na jakie parametry zwrócić uwagę?

.

Producenci prześcigają się w coraz nowszych rozwiązaniach i większych matrycach. Stojąc w sklepie zastanawiając się jaki model wybrać bardzo często nie wiemy na co zwrócić uwagę. Natomiast sprzedawcy pomagają wybrać tylko te produkty za które są najlepiej premiowani, a nie te które będą dla nas najlepszym wyborem.

Zanim wybierzecie się do sklepu zmierzcie jak daleko znajdujecie się od telewizora podczas jego oglądania. W ten sposób dobierzecie wielkość matrycy wyrażoną w calach. Zarówno za mały jak i za duży pogorszy komfort oglądania. Istnieje skomplikowany wzór na obliczenie wielkości matrycy, ale łatwiej Wam będzie przejście do kalkulatora który udostępnił portal DHTV.plZobaczycie tam również to że nie tylko odległość ma znaczenie ale również rozdzielczość ekranu. Im ona jest większa tym odległość oglądania przy zachowaniu takiej samej przekątnej spada.

Czym większa rozdzielczość tym lepsza jakość obrazu. Musimy pamiętać o tym że w tej chwili jest bardzo mało treści 4K więc musimy polegać na konwerterach wbudowanych w telewizory, które przekształcają Full HD na wyższą rozdzielczość. W tanich urządzeniach jednak nie wygląda to dobrze dlatego nie zawsze warto dopłacić. Jeżeli zależy Wam na wysokiej jakości obrazu sięgnijcie po urządzenie ze średniej bądź wysokiej półki.

Częsty sloganem w reklamach jest również szybkość odświeżania matrycy podawana w Hz. Im większa tym mniejsze opróżnienia w wyświetlanym obrazie oraz większy komfort jego oglądania. Ludzkie oko przy 50 Hz oraz 25 klatkach na sekundę widzi płynny ruch. Nie jest jednak to wystarczające. Przy tak niskich parametrach po kilku godzinach rozboli nas głowa oraz oczy. Przypomnijcie sobie jaka była różnica przy monitorach kineskopowych, kiedy mogliście przełączyć je na 75 Hz, odczuwaliśmy bardzo dużą różnicę. Dziś znajdziemy rozwiązania, których częstotliwość odświeżania przekracza 2 500 Hz. Nam w zupełności wystarczą urządzenia w których odświeżanie dla 2D jest 100 – 200 Hz oraz 400 Hz dla 3D.

Dzisiejsze telewizory nie służą wyłącznie do oglądania telewizji. Często są one smart czyli pozwalają na połączenie ich z internetem i używania do przeglądania multimediów. Standardem stało się obsługiwanie youtube czy tvn player. Rozwiązania te są skierowane do miłośników przeglądania internetu w poszukiwaniu ciekawych treści. Moim zdanie warto dopłacić do tego rozwiązania. Przy zakupie zwróćcie uwagę czy dany model obsługuje połączenie Wi-Fi jeżeli nie macie przygotowanego przewodu sieciowego.

Kupując nowy odbiornik musicie mieś świadomość gdzie zostanie zainstalowany. Jeżeli będzie stał na meblach sprawcie czy na pewno wytrzymają jego ciężar, nowoczesne telewizory nie są lekkie. Rozwiązanie średniej jakości o przekątnej 49” waży koło 13 kilogramów natomiast wysokiej klasy telewizor o przekątnej 65” waży już 28 kg, jest co dźwigać. Jest to również bardzo ważne jeżeli macie zamiar go powiesić. 30 Kg to dużo dlatego zaopatrzcie się w porządny uchwyt oraz sprawdźcie czy na pewno możecie go powiesić. Ściana musi być wykonana z odpowiedniego materiału np. cegły, regips może sobie nie poradzić. W innym przypadku może spaść i narobić szkód.

Jak już przyniesiecie nowy wymarzony telewizor do domu dokładnie się przyjrzyjcie jego matrycy. Sprawdźcie czy nie ma wypalonych pikseli, rzadko dzisiaj się to zdarza, ale jednak nadal występuje. Pamiętajcie że te urządzenia powinny przed włączeniem uzyskać temperaturę pokojową. Do połączenia np. dekodera czy kina użyjcie złącza cyfrowego HDMI, poprawi to zdecydowanie jakość dźwięku i obrazu.