Instalacje fotowoltaiczne. Warto inwestować?

Oszczędność energii

Słońce rocznie dostarcza na ziemię 1,5×1018 kWh energii. Jest to 15 tys. razy więcej niż zużywa ludzkość w ciągu roku. Zakładając, że na dzień dzisiejszy potrafimy wytworzyć urządzenia fotowoltaiczne o około 30% sprawności wystarczy zaledwie ułamek tej energii by zaspokoić nasze potrzeby. Dlaczego więc nie korzystać z niej na co dzień.

Dziś w bardzo ogólny i podstawowy sposób powiem wam jak tą energię można zamienić w elektryczność oraz czy jest to opłacalne pod kątem ekonomicznym.

Rodzaje instalacji

Instalacje fotowoltaiczne dzielimy na dwa rodzaje on grif oraz off grid. Są one bardzo podobne do siebie. Obie instalacje składają się z paneli fotowoltaicznych, okablowania, systemu mocowania, falownika oraz systemu zabezpieczeń. Różnie je to iż on grid jest podłączony do sieci energetycznej i za pomocą inteligentnego licznika, część wytworzonej energii odsprzedajemy elektrowni natomiast off grid magazynuje energię w akumulatorach. Oczywiście on grid można dodatkowo wyposażyć w instalację magazynującą energię na wypadek utraty zasilania. Różni je również cena. Z powodu potrzeby magazynowania energii off grid jest znacznie droższy.

Koszt instalacji

Standardowy rozmiar paneli to 1×1,7m.W zależności od technologi i sprawności koszt mieści się w zakresie 650 a 1300 zł. Kolejnym dużym wydatkiem jest falownik. Cenny tych urządzeń oscylują koło 4 000 zł. Natomiast same przewody, puszki montażowe oraz stelaże są stosunkowo tanie. Koszt całej instalacji on grid 3kW wynosi około 20 000 zł natomiast 5 kW około 30 000 zł. Jeżeli zdecydujecie się na off grid bądź postanowicie dodatkowo doposażyć instalację on grid w bank energii musicie doliczyć koszt akumulatorów który zaczyna się od 6 000 zł w zależności od potrzeb.

Ilość energii

Przeciętna polska rodzina wykorzystuje rocznie 3 000 kWh energii co oznacza, że instalacja powinna mieć moc 3kW. Możecie to sprawdzić na rachunku który otrzymujecie od elektrowni i dopasować moc instalacji do własnych potrzeb. Aby uzyskać taką ilość energii potrzeba około 20m2 dachu. Pamiętajcie, że w instalacjach on grid niezużytą energię odsprzedajecie co możecie traktować jako dodatkowy dochód. W 2017 r. za każdy odsprzedany kWh otrzymamy 0,2 zł.

Czy to się opłaca?

TAK!!! Poniesiony koszt instalacji w zależności od wybranej technologi zwraca się od 8 do 10 lat przy instalacjach on grid, natomiast w przypadku off grid 12 -14 lat. Producenci gwarantują nam do 25 lat gwaranę na ogniwa co daje nam pewność zwrotu poniesionych kosztów oraz realne zyski przez kolejne lata. Dodatkowo mogę powiedzieć, że pierwsze panele sprzedawane przez Sharp pracują już 50 lat i nadal produkują prąd. Aby dodatkowo obniżyć koszt możecie skorzystać z dofinansowania. Więcej informacji znajdziecie na stronie Sunsol.

Podsumowanie

Każdy z Was może obniżyć rachunki za energię stosując systemy fotowoltaiczne. W ostatnich latach technologie te osiągnęły przyziemne cenny oraz istnieje możliwość uzyskania dofinansowania. Po za oszczędnościami zadbacie również o środowisko. Produkcja prądu z tego typu instalacji jest w 100% bez emisyjna. Moim zdaniem warto.