Dobrze zbudowana sieć firmowa. Niezbędna dla każdego przedsiębiorcy.

.

Gdy w twojej firmie występuje duża ilość problemów wynikających z źle działającej sieci lokalnej należy ją unowocześnić bądź na nowo zaprojektować. Daje to wymierne korzyści. Płynna praca na systemach sieciowych takich jak ERP, Backup, FTP itd., brak opóźnień wydruków sieciowych, przesyłanych plikach oraz szybsze połączanie z Internetem. Wspomoże to naszych pracowników i przyspieszy ich pracę co może się przełożyć bezpośrednio na optymalizację ich zadań.

Modernizując sieć musimy dokładnie wiedzieć jakie zadania ma spełniać. Jeżeli nie określimy naszych celów każdy potencjalny wykonawca będzie miał dużą furtkę do naciągnięcia nas na koszty instalując urządzenia które nie będą wykorzystywane bądź wykona ją byle jak po najniższym koszcie mówiąc że takie były ustalenia. Dlatego wysyłając zapytania do potencjalnych wykonawców umieśćmy następujące informacje: kto jest dostawcą usługi, z jakich usług sieciowych korzystamy np. drukowanie i skanowanie po sieci, wykonywanie backupu, ilość urządzeń w sieci – uwzględnijmy nie tylko komputery ale również drukarki, serwery, NAS’y, hotspoty itd.,. Dodatkowo napiszmy o naszych priorytetach, powiedzmy otwarcie że telefony VoIP muszą działać bez opóźnień natomiast podgląd monitoringu obiektu nie musi być płynny. Taka informacja wymusi w projekcie użycie odpowiedniej klasy i przepustowości rozwiązań. Oferta powinna zawierać modele urządzeń abyśmy mogli sprawdzić w internecie czy ceny tych rozwiązań są konkurencyjne.

Bardzo ważnym elementem sieci jest router brzegowy, jest on zarazem urządzeniem łączącym naszą sieć lokalną z globalną. Odszukajmy go w ofercie i sprawdźmy czy spełnia warunki naszego dostawcy Internetu. Najczęściej stosowane są przyłącza światłowodowe jednomodowe bądź zakończone złączem RJ 45. Właśnie na nim będziemy zarządzać całym ruchem wchodzącym i wychodzącym z naszej sieci firmowej. Warto skonfigurować zabezpieczenia oraz blokowanie niechcianych witryn czy przekierowania przychodzącego ruchu zewnętrznego na lokalne adresy IP. Wydajność tego urządzenia jest kluczowa, to tutaj wszystkie urządzenia otrzymają adresacje sieciową i to tu obciążenie sieci jest największe. Zbyt mało wydajny router uniemożliwi wykorzystanie potencjału reszty infrastruktury.

W naszej organizacji zazwyczaj jest duże rozproszenie komputerów i innych urządzeń sieciowych, optymalnie jest podłączanie ich wszystkich do jednego routera lecz tak się nie da. Rozwiązania te umożliwiają podłączenie do 12 urządzeń a dodatkowo odległości mogą być znaczne a koszt przewodów będzie bardzo wysoki bądź ich odległość to nie umożliwi dlatego należy użyć switcha, który działa jak przełącznik, pozwala na podłączenie do 48 urządzeń. Możemy je łączyć ze sobą oraz routerem. Pamiętajmy aby wybierać je z portami 10/100/1000, pozwala to na bardzo dużą przepustowość, co przekłada się bezpośrednio na bardzo małe opóźnienia przy dużych obciążeniach. Przy znacznych odległościach przekraczając 80 m warto wybrać swiche z portami swiatłowodowymi. Koszty światłowodu nie jest wysoki a zdecydowanie poprawiają wydajność. Powinniśmy również wybierać switche zarządzalne a unikać najprostszych rozwiązań. Często zdarza się, że w pomieszczeniu końcowym naszej sieci przewidujemy 3 urządzenia i prowadzimy również tyle przewodów, po kilku miesiącach pojawia się nowe, które należy podłączyć do sieci i zazwyczaj realizuje się to przez zainstalowanie urządzenia za 30 zł. Nie jest to błąd bo nasz problem zostaje rozwiązany lecz zmniejsza to możliwości zarządzania. Warto pomyśleć o tym podczas instalacji i doprowadzić większą ilość przewodów iż w danym momencie jest potrzebna.

Jak już wcześniej pisałem światłowody bardzo dobrze sprawdzają się przy połączeniach na znacznych odległościach. To nie jest jedyna zaleta. Ich najważniejszą cechą jest bardzo duża przepustowość. Bardzo dobrze sprawdzają się przy transferach danych. Jeżeli w naszej firmie jest rozproszenie urządzeń sieciowych, monitoring, transferujemy duże pliki pomiędzy centrami danych oraz klientami warto wykonać wszystkie połączenia pomiędzy urządzeniami strukturalnymi sieci w tej technologii.

Sieć lokalną najbardziej obciążają transfery dużych klików, video oraz połączenia z bazami i RDP. Jeżeli wykonujemy takie operacje warto zwrócić szczególną uwagę na wydajność całej sieci natomiast jeżeli sieć firmowa służy wyłącznie do backupu po godzinach pracy, wysyłaniu wiadomości e-mail oraz przeglądania Internetu czy wydrukowania na drukarce sieciowej nie ma potrzeby inwestowaniu w uradzenia wysokiej kasy. Wystarczą nam tanie rozwiązania biznesowe ale nigdy przeznaczone do użytku domowego, takie urządzenia nie są przeznaczone do ciągłej wielogodzinnej pracy.

Dobrym rozwiązaniem w sieci lokalnej jest umożliwienie pracownikom podłączenia swoich uradzeń mobilnych do sieci prze WiFi. Pamiętajmy aby ją dokładnie zabezpieczyć aby nikt inny nie mógł korzystać z naszych zasobów. Zalecane jest stworzenie punktu dostępowego dla naszych gości w taki sposób aby nie mieli możliwości korzystania z naszych usług.

Jeżeli zależy nam na nieprzerwanej pracy sieciowej warto dodatkowo zakupić UPS’y aby przerwa w dostawie energii jej nie zaburzyła. Pamiętaj że warto dopłacić jeżeli pracownicy pracują na uradzeniach przenośnych wyposażonych w baterie bądź ich jednostki stacjonarne również posiadają zapasowe źródło energii. Nie zapomnij o podtrzymaniu serwerów czy centrum multimediów. W inny przypadku nie ma to sensu.

Poprawna analiza zapewni właściwy dobór technologi oraz odpowiednie zabezpieczanie i wdrożenie rozwiązania. Budowa sieci jest bardzo skomplikowana a powyższe informacje mówią na co zwrócić uwagę. Jeżeli nie jesteście pewni czy proponowane rozwiązania przez dostawców będą szyty na miarę warto skorzystać z pomocy niezależnego analityka, który przeanalizuje oferty i porówna je z potrzebami, pomoże wybrać najbardziej korzystną. Tu nie warto oszczędzać.